Walka z praniem pieniędzy

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy - nowe przepisy i nowa agencja pomogą UE w walce z przepływami brudnych pieniędzy

Parlament Europejski przyjął pakiet przepisów wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Organy państwowe, dziennikarze, organizacje społeczeństwa obywatelskiego uzyskają dostęp do nowych rejestrów i źródeł informacji. Przewidziano unijny limit dużych płatności gotówkowych w wysokości 10 000 euro. Zasady należytej staranności będą miały zastosowanie do klubów piłkarskich oraz agentów od 2029 r. Nowa agencja UE będzie bezpośrednio nadzorować najbardziej ryzykowne podmioty.

Nowe przepisy zapewniają, iż osoby mające uzasadniony interes, w tym dziennikarze, pracownicy mediów, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, właściwe organy państwowe i organy nadzorcze, będą miały natychmiastowy, niezredagowany, bezpośredni oraz bezpłatny dostęp do informacji o rzeczywistych właścicielach przechowywanych w krajowych rejestrach, które będą ze sobą połączone na poziomie UE. Oprócz bieżących informacji, rejestry będą także zawierać dane sięgające co najmniej 5 lat wstecz.

Porady prawne

Ponadto przepisy dają jednostkom analityki finansowej (FIU) więcej uprawnień do analizowania oraz wykrywania przypadków prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, jak też do zawieszania podejrzanych transakcji.

Wzmocnione narzędzia egzekwowania należytej staranności

Nowe przepisy obejmują wzmocnienie należytej staranności oraz kontrole tożsamości klientów, w wyniku których tak zwane podmioty zobowiązane (np. banki, zarządzający aktywami i kryptoaktywami lub pośrednicy w obrocie nieruchomościami i nieruchomościami wirtualnymi) muszą zgłaszać podejrzane działania jednostkom analityki finansowej i innym właściwym organom. Od 2029 r. profesjonalne kluby piłkarskie zaangażowane w transakcje finansowe o wysokiej wartości z inwestorami bądź sponsorami, w tym reklamodawcami i transferami zawodników, będą też musiały weryfikować tożsamość swoich klientów, monitorować transakcje oraz zgłaszać wszelkie podejrzane transakcje jednostkom analityki finansowej.

Ponadto przyjęte przepisy wprowadzają zwiększoną czujność w odniesieniu do ultrabogatych osób fizycznych (całkowity majątek o wartości co najmniej 50 000 000 EUR, z wyłączeniem ich głównego miejsca zamieszkania), ogólnounijny limit płatności gotówkowych w wysokości 10 000 euro, z wyjątkiem płatności między osobami prywatnymi w kontekście nieprofesjonalnym, a także środki mające na celu zapewnienie zgodności z ukierunkowanymi sankcjami finansowymi oraz uniknięcie obchodzenia sankcji.

Centralny organ nadzorczy

Żeby nadzorować nowe przepisy dotyczące zwalczania prania pieniędzy, we Frankfurcie zostanie utworzony nowy organ - Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA). Zadaniem Agencji AMLA będzie bezpośredni nadzór nad najbardziej ryzykownymi podmiotami finansowymi, interweniowanie w przypadku błędów w nadzorze, występowanie jako centralny ośrodek dla organów nadzoru i mediacja w sporach między nimi. AMLA będzie również nadzorować wdrażanie ukierunkowanych sankcji finansowych.

Pakiet dotyczący przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) obejmuje: szóstą dyrektywę w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), przyjętą 513 głosami do 25, przy 33 wstrzymujących się, rozporządzenie UE w sprawie "jednolitego zbioru przepisów", przyjęte 479 głosami do 61, przy 32 wstrzymujących się, i utworzenie Agencji UE ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLA), przyjęte 482 głosami do 47, przy 38 wstrzymujących się.

Co dalej z tymi przepisami?

Przepisy muszą jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Radę, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Przyjmując ustawę, Parlament Europejski odpowiada na postulaty obywateli przedstawione w konkluzjach Konferencji w sprawie przyszłości Europy, w szczególności na wniosek 16(1) i 16(2) w sprawie zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania i współpracy w zakresie opodatkowania osób prawnych.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika